EN
PL

Lampa Rumforda

Rok powstania ok. 1820. Lampa dobrym stanie zewnętrznym za wyjątkiem palnika, który został znacznie uszkodzony (Rys. 1 i 2). Lampa posiada oryginalne malowanie. Dokładny opis zasady działania lampy oraz jej budowy możecie znaleźć tutaj (link do podstrony).

Zakres przeprowadzonych prac:
● demontaż lampy tak aby był możliwy dostęp do uszkodzonej części palnika (Rys. 3),
● odtworzenie palnika (Rys. 4),
● montaż palnika oraz poszczególnych elementów lampy.

Ze względu na chęć zachowania oryginalnego malowania, prace naprawcze wymagały zachowania dużej staranności.

Na rysunkach 5 – 8 przedstawiono lampę po zakończeniu prac.


Rys.1
Rys.2

Rys.3
Rys.4

Rys.5
Rys.6

Rys.7
Rys.8


-------------------

Lampy Rumforda

Istnieje rodzaj lampy, którą kolekcjonerzy nazywają „Lampą Rumforda”. Pierwowzorem dla tego typu były lampy przenośne dla której Rumford zaprojektował system przegród olejowych i rur zasilających, dzięki czemu lampę można było przenosić pod prawie każdym kątem bez zalewania knota olejem. Lampę tę pokazano na rysunku 1. Konstrukcja lamp Rumforda, które znamy dzisiaj, została znacznie uproszczona i nie posiadają one żadnej z tej skomplikowanej cechy. Chociaż niektóre z istniejących lamp Rumforda mają lub są wyposażone w klosze rozpraszające, na które nalegał ich twórca (Rys. 2), większość z nich ma klosze nieprzezroczyste, jak na Rys. 3.


                                     


Dalszym uproszczeniem oryginalnego projektu Rumforda było zastosowanie płaskich knotów, jak pokazano na Rys. 4. Knotem, który najlepiej nadaje się do ogólnego użytku, jest płaski knot wstęgowy o szerokości około jednego cala, przygotowany przez zanurzenie go w bardzo gorącym łoju, który po ochłodzeniu i pocięciu na odpowiednią długość jest gotowy do użytku.





mapa strony   |   Copyright © 2018 All rights reserved   |   redesigned by EDEN-Media