EN
PL

Lampa Truffaut

Lampa z pompą trójkomorową pompą Truffaut & Poole (Rys.1 i 2). Pochodzenie Francja ok. 1840. Lampa była w bardzo dobrym stanie zewnętrznym, korpus porcelanowy bez uszkodzeń z nieznacznymi ubytkami oryginalnego malowania.

Cechą charakterystyczną tego typu pomp i stosowanych mechanizmów zegarowych do ich napędzania był brak regulatora obrotów oraz klucza. Mechanizm nakręcało się od spodu lampy dzięki dwóm wystającym bolcom. Szybkość podawania oleju jest regulowana poprzez odpowiedniej średnicy rurkę, która doprowadza go do palnika (im mniejsza średnica rurki tym większe ciśnienie, które spowalnia ruch mechanizmu zegarowego).

Z powodu nieszczelności oryginalnej blachy na zbiorniku lampy powstał pomysł zastąpienia jej szklanym zbiornikiem tak aby można było oglądać ruch pompy podczas pracy (Rys.15).

Zbiornik lampy w każdym momencie można włożyć do porcelanowej obudowy przywracając jej oryginalny wygląd.

Po odnowieniu lampa świeci białym stabilnym płomieniem. Pompa pracuje bez zarzutu. Udało mi się uzyskać czas pracy pompy przy pełnym naciągu sprężyny ok. 1,5h. Może jest to jeden z powodów (krótki czas pracy) dla którego to rozwiązanie nie zyskało zbytniej popularności. Te typ lampy był produkowany bardzo krótko i jest obecnie rzadko spotykany.

Zakres przeprowadzonych prac:
● demontaż oraz czyszczenie porcelanowego korpusu na którym są widoczne oryginalne oznaczenia (Rys.3 i 4),
● demontaż oraz czyszczenie mechanizmu zegarowego (Rys.5, 6, 8). Zdjęcie numer 7 przedstawia wszystkie elementy
   mechanizmu zegarowego.
● demontaż oraz czyszczenie pompy (Rys.9 i 10). Zdjęcie numer 11 przedstawia wszystkie elementy mechanizmu
   zegarowego.
● demontaż oraz czyszczenie palnika (Rys.12),
● wykonanie uszczelnień skurzanych.
● wykonanie szklanej części zbiornika oraz jego montaż (Rys.13),


Na zdjęciu numer 10 są widoczne wszystkie elementy pompy. Zdjęcie numer 14 przedstawia cała pompę wraz z mechanizmem zegarowym po złożeniu (brak uszczelnień skurzanych). Na filmie można zaobserwować ruch pompy podczas pracy.


Rys.1
Rys.2

Rys.3
Rys.4

Rys.5
Rys.6

Rys.7
Rys.8

Rys.9
Rys.10

Rys.11
Rys.12

Rys.13
Rys.14

Rys.15
Rys.16
mapa strony   |   Copyright © 2018 All rights reserved   |   redesigned by EDEN-Media